Skořápky ukrývají cenný poklad

Snad každý zná slavnou pohádku o tom, jak Popelka rozbila skořápku oříšku a vykoukly na ní šaty. Možná i mnohé děti inspirovala tímto ke sběru a tajně si přály po rozbití najít něco pěkného, co čem například dlouho toužily. Tak zrovna šaty nebo jiné dary se sem zrovna nevejdou a opravdu se hodí jen do pohádky. Realita je ovšem taková, že skořápka skutečně ukrývá poklad a na něj má zálusk nejeden živý tvor, například veverka. Jsou to lískové oříšky a skvěle dokáží posílit srdíčko, nervy, pomáhají lepší koncentraci mozku a soustředění a to je jen malý výčet blahodárného působení. Tento poklad je pro nás daleko cennější, než se na první pohled může zdát.

ořechy, veverka

Skvělá pochutina

Oříšky se ale nepěstují jen u nás v České republice, jsou známé snad po celém světě a také si můžeme vychutnat jiné odrůdy z jiných států jako je například Turecko, Itálie, USA a mnohé další. Stačí si lískový ořech https://www.nakliceno.cz/liskove-orechy/ zakoupit ve specializovaném obchodě a pak již nebrání nic tomu, si je vychutnat. A mimochodem mají skutečně několik možných verzí, tudíž je lze chroupat syrové, ale také obalené v mléčné či hořké čokoládě, v různých tyčinkách nebo přímo v čokoládě. Také jsou skvělým posypem dezertů a součástí různého pečení. Naprosto skvělé jsou jako dekorativní pomůcka a nemluvě o tom že mohou být součástí mixu různých dalších ořechů nebo se sušeným ovocem. Skutečně možností, jak získat všechno cenné z těchto plodů je několik. Není tajemstvím, že se dá například z nich vyrobit i skvělá lískooříšková mouka a pak hurá, dá se bezlepkově upéct nějaká dobrůtka.

ořechy

Lískové ořechy jsou prospěšné

Naše tělo ocení, když mu dodáme nějakou určitou dávku těchto oříšků. Není divu, vždyť posilují naše srdíčko, pomáhají bojovat proti špatnému cholesterolu, který se samozřejmě nejraději usazuje v cévách a dělá tam neplechu. Díky hořčíku, který je v nich obsažený, tak zvládají snížit i krevní tlak. Dokonce i diabetici mohou bez problémů se pustit do konzumace. Lískový ořech obsahuje určitou část hořčíku, která je poměrně dost vysoká, ale na druhou stranu je to dobře, protože právě tato složka pomáhá snížit onemocnění cukrovkou. Samozřejmě jsou zdraví prospěšné i v jiných oblastech, pomáhají i při zdravém udržení vlasů a pokožky. Zkrátka bychom si je měli alespoň čas od času dopřát a zařadit je na svůj jídelníček.

Tipy na změnu barvy vlasů pomocí přírodních metod

Chtěli byste nějak oživit barvu/tónování Vašich vlasů, ale chcete se držet spíše nějakých přírodních a přírodu šetřících metod? To jste na správném místě! V tomto článku se Vám pokusíme poradit, jak můžete lehce a víceméně šetrně změnit barvu Vašich vlasů přírodními metodami.
 tetování hennou
Chcete-li barvu Vašich vlasů lehce zesvětlit, nemusíte hned chodit ke kadeřnici nebo shánět peroxid. Takové procedury Vaše vlasy mohou nenávratně zničit. Lepší variantu představují přírodní zesvětlující alternativy. Patří mezi ně například citron /a vitamín C obecně, tedy i třeba ten, který koupíte v lékárně/, heřmánek, sůl a skořice. Tyto přísady můžete použít jak samostatně, tak – pro vyšší účinnost odbarvení – klidně i současně. Pamatujte však na to, že tyto odbarvovací kúry otevřou kutikulu vlasu a mohou způsobit, že Vaše vlasy budou vysušené. Aplikujte tak odbarvovací kúru maximálně jednou až dvakrát týdně. Vyšší intenzita by Vaše vlasy sice mohla více zesvětlit, ale také více poškodit, což určitě nechcete.
 
Pokud chcete Vaše vlasy jen lehce natónovat a máte světlejší vlasy, můžete použít zábaly z různých potravin, které můžete najít klidně i u Vás v kuchyni. Patří mezi ně červená řepa, rebarbora, káva, ale také různá koření, tedy kupříkladu kurkuma. K tomu, abyste získali po použití těchto ingrediencí nějakou změnu v barvě, musíte mít však velmi světlé /a nejlépe odbarvené vlasy/. Tato metoda tak není vhodná úplně pro každého.
 barvení vlasů
Jednou z nejznámějších metod, které tu zmíníme, je barvení vlasů hennou. Henna je pasta z bylinky lawsonia inermis /případně jiných podobných a přídatných bylinek, které mohou lehce ovlivnit barevný výsledek/ a nepoužívá se jen na dočasná tetování – ideální je její použití i na vlasy. Nemusíte se však barvit jen do zrzava, v dnešní době je škála barev na základě henny široká, a vy si tak můžete vybrat i mezi odstíny jako je pšeničná blond, jahodová blond, mahagonová, čokoládově hnědá, jemně černá i studeně černá.
 

Co v přítomnosti bezdětné ženy nikdy neříkejte

Nedobrovolná volba, výhoda, nebo prokletí?

Důvodů pro to mohou mít hned několik: Třeba když je partner výrazně starší a další děti už nechce, Zdravotní důvody, špatná sociální situace, nebo žena prostě necítí potřebu být matkou. V takové chvíli se možná sama sebe ptá:Jsem špatná žena, když netoužím být matkou? A vsadím krk na to, že se na ní dívá tak trochu přes prsty i její okolí. Tento způsob života má ale i kladné stránky.
dětská hračka

Výhody života bez dětí

 
Budete si bližší s partnerem:s partnerem jste oba dva dospělí lidé, tedy jste si rovni. Jeden není závislý na tom druhém, kdežto děti, ty na vás závislé jsou. Ovšem pozor, nesmí se jeden z partnerů upnout na toho druhého, vyžadovat jeho neustálou pozornost a chovat se jako přerostlé rozmazlené dítě.
Finance: Budete v očích známých za lakomce, ale nemusíte vynakládat přes půlku výplaty za kroužky, oblečení, věci do školy a vše ostatní, co by bylo pro potomka nezbytné.
Více osobního prostoru: Máte čas plnit si své sny, posezení s přáteli, své koníčky. Ono se třeba špatně čte v historických knihách s vztekajícím se dítětem za zadkem. Nebo se špatně jede na vícedenní festival, pokud neseženete hlídání.
 Nevýhoda: nevýhodou je, že na stáří můžete zůstat sami, zvláště pokud je partner či partnerka výrazně starší. Kde ale máte záruku, že se dítko v dospělosti neodstěhuje na druhý konec světa a uvidíte se s ním třeba jednou do roka? Pořizovat si dítě z důvodu zabezpečení na „stará kolena“ mi přijde jako holý nesmysl a dávají mi za pravdu i psychologové.
maminka s bříškem

Slavní bezdětní: Nejste v tom sami. I mezi celebritami se mnohé ženy rozhodly prožít svůj život bez role matky: Jsou to například:

Oprah Winfrey,Cameron Diaz nebo slavná představitelka Bridget Jones Renée Zellweger. Tyto dámy otevřeně přiznávají, že jim mateřství nic neříká.
·         Tomu ty nemůžeš rozumět, ty nemáš děti
·         Bez dětí nemá život smysl
·         Nevíš, co jsou to opravdové starosti
·         Bezdětní lidé jsou sobci
·         Proč vlastně nemáš děti?  Na to já s oblibou odpovídám a proč ty je máš?
·         Časem změníš názor
Pokaždé si rozmyslete, zda pro pozvednutí vašeho ega, musíte říkat věty typu „Jsem matka/otec a kdo je víc?“. Vážně chcete, aby vaše dlouholetá kamarádka probrečela celou noc do polštáře?

Jak si vysvětlit pojem Tantra

Tantra vznikala postupně ve starověké Indii rozvojem různých způsobů a technik, jejichž posláním bylo prohloubení uvědomění lidské existence ve smyslu pochopení prapůvodní podstaty lidského života. Zakotvení jeho smyslu, jakožto součásti jednoty celého stvoření, kam lze zařadit nejen náš známý hmotný Vesmír, ale i jiné paralelní, či odlišné Vesmíry, kterých je ve Stvoření ve skutečnosti nekonečně mnoho.
relaxace při svíčkách
S Tantrou je to ovšem jako s Biblí. Tu také přepisovaly miliony lidí, stovky generací, a tímto způsobem se původní výklad a myšlenka odklonily na vedlejší kolej . Zvláště v dnešní době, v souvislosti se současnou západní civilizací, která považuje většinu tehdejších národů a kultur za „primitivní“ lidskou existenci. Pýcha a nedostatek pokory však nakonec dohání soudobou materialisticky zaměřenou kulturu „civilizovaného“ světa na okraj propasti a jen někteří vnímaví jedinci se ohlíží zpět, aby tu nalezli zapomenuté tradice a vědomí lidstva. Tím je harmonie a život v souladu s duchovními zákony Stvoření.

Duchovní principy

Tantra se opírá o jednotu. Především nerozlišuje dualitu jako takovou, tedy dobro a zlo, muže a ženu, kteří stojí na opačných protipólech. Neodděluje od sebe duchovní a hmotný svět. Všechny tyto součásti existence mají shodný význam, podobně, jako má každý muž a každá žena uvnitř svého já zakotven mužský a ženský princip.
relaxace po masáži

Meditace

Tantra vychází z meditace, kterou pojímá jako spojení s vnitřním světem, se svým skutečným duchovním „já“, odkud se lidská bytost dokáže napojit na ostatní živé tvory – rostliny, zvířata a lidské bytosti. Znamená to rovněž být v naprostém souladu se svým vlastním tělem a svými prožitky a myšlenkami. Již samotná meditace, zklidnění a tento postoj však odporuje zvyklostem dnešního uspěchaného světa honby za materií, fastfoodem, polosyntetické potravy a pomýlených či nesmyslných životních cílů.
Západní civilizace totiž buduje svou slávu na vědomostech a vzdělání. Inteligence a vědomosti však neznamenají nic, kde není „vědomí“. Vědomí je stav mysli uvědomění si jednoty, jedinečnosti každé živé bytosti, schopnost tvořit svou vlastní realitu, rozdělit se s ostatními o svou tvorbu, podporovat spolupráci namísto konkurenčního boje, být součástí jednoho celku. Západní civilizace se dnes cítí oddělena od jednoty, lidé mezi sebou soutěží a zápasí, a to je také příčinou jejího utrpení a problémů.
Tantrické masáže jsou dnes jednou z cest, jak v lidech probudit jejich pravé já, posunout je na cestě zpět k sobě samému, k pochopení pravých hodnot. Sexuální energie nám v tom může být nápomocná, pokud ji uchopíme za správný konec.

Vůně parfému

Parfém ženy používaly již v samotném starověku. Však zcela prvotní zmínky o parfému pochází již z doby čtyři tisíce let před našim letopočtem. A právě ve starověku byly vůně nepostradatelným doplňkem pro různé obřadní rituály. Nejvíce používanou esencí v té době byla myrha, růže, jasmín, bazalka či kadidlo.
 skleněná láhev
Ve středověku Arabové vyráběli dokonalé a zcela podmanivé vůně. Prostřednictvím křížových výprav se poté parfémy dostaly do Evropy. Okamžitě byl zaznamenán intenzivní nárůst oblíbenosti a zásluhou Evropanů došlo k dalšímu ojedinělému vývoji. V té době velká popularita byla u parfemovaných rukavic, které náležely coby módní trend v sedmnáctém století. Jednalo se samozřejmě o dobu, kdy nebyl až natolik kladen důraz na hygienu, nicméně pro někoho parfém byl náhradou místo mýdla. Teprve o pár let později se stal módním doplňkem.
 citron na větvi
Největší rozmach byl v devatenáctém století, kdy byla jedna z největších produkcí a bádání v rámci nových druhů parfémů využívajících chemicky vonné látky. Díky chemii nebylo omezení při výrobě jen na přírodní ingredience. Zcela prvotním parfémem kombinujícím vonné látky v přírodní i umělé podobě pocházel z dílny vonného mága Aimé Guerlaina. Stalo se tak v roce 1889.
 
Rozdělení vůní aneb co je parfém
 
Vůně se liší podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice. Zbytek je pak zastoupen koncentrovaným lihem. Množství dané vonné esence má vliv na intenzitě vůně i na délce působení, tj. jak dlouho parfém na jedinci vydrží.
 
Nejvíce intenzivní neboli nejvýraznější je parfém, kde je podíl vonných látek zastoupen v rozmezí dvacet až čtyřicet procent. Slabší verze je v podání parfémové vody, kde se nachází okolo dvanácti až patnácti procent vonné látky. Parfémová voda má okolo sedmi až dvanácti procent vonných látek. Nejméně má kolínská voda a to zrhuba okolo čtyř až šesti procent.
 dámský parfém
Jak vybrat vhodný parfém?
 
Jedná se samozřejmě o velmi individuální záležitost, neboť každá žena má jiný vkus, je originálem. Parfém je možné vybrat jedině vyzkoušením. Stejně tak vše se odvíjí od pižma a to má každý jedinec samozřejmě jiné. Proto není divu, že stejný parfém na každé ženě voní trochu odlišně.
 

Jak na problémy se zažíváním

Lidé drží různé diety, aby snížili hodnotu své váhy či aby naopak přibrali. Pak ale existují i různé ozdravné diety, neboť i prostá úprava jídelníčku může vést ke zlepšení určitých zdravotních problémů.

Problémy se zažíváním trápí mnoho lidí, avšak jen pár z nich se odhodlá k návštěvě doktora. Někdy si však stačí projit složení Vašeho jídelníčku a můžete narazit na značné nedostatky. Tělo musí pracovat v harmonii, takže pokud chybí nějaká látka či vitamín, pak se to časem projeví.

Ať už se jedná průjem či zácpu, bolestivou až lehce krvácející stolici, pálení žáhy pak je něco určitě špatně. Mnoho podobných onemocnění může souviset s nedostatkem vlákniny v organismu, která napomáhá správnému trávení. Také se může jednat o překyselený žaludek či hemeroidy.

Pokud si dojdete k lékaři a předepíše Vám nějaké doplňky stravy, pak se zkuste zaměřit i na potraviny, které tyto prvky obsahují, abyste v budoucnosti zamezili návratu této nemoci či jejím symptomům. Pokud si chcete zažívání zpravidelnit a nejedná se o žádné zdravotní problémy znepříjemňující Váš život, pak se pusťte směle do toho.

Jako základ si stanovte určité množství vlákniny, které sníte za den. V dnešní době existuje mnoho aplikací, kde Vám stačí zadat druh jídla a gramáž, získáte ihned přehled o kaloriích i složení daného jídla, ovšem je to velice nerelevantní, neboť každé tělo funguje jinak.

Pokud Vás tohle počítání a zadávání dat do telefonu či počítače obtěžuje nebo na něj nemáte čas, pak zkuste jednodušší variantu. Šáhněte si na srdce a přiznejte si, kolik porcí ovoce či zeleniny za den sníte. Pak začněte každý týden na porci navyšovat, snažte se sníst aspoň několik kusů za den. Uvidíte, že to s Vaším zažíváním udělá zázraky. Neváhejte zkusit i luštěniny, které jsou významným zdrojem pro vlákninu.

Pokud se ale problémy s Vaším zažíváním nezlepšují, neváhejte s návštěvou lékaře. Vždy je velice podstatné zahájit léčbu v raném stádiu nemoci.