Jak se vyrábí mobilheim?
Základem všech staveb je projekt. Ani u mobilheimů to není jiné. Pečivě rozkreslené dispoziční plány, z nich pak odvozené konstrukční plány až po návrhy samostatných detailů. Při této práci se vypije mnoho šálků kávy a proběhne celá řada diskuzí. Do nich se zapojí konstruktéři, instalatéři, elektrikáři, designéři a další odborníci.
Na projektu nového mobilheimu se podílí řada inženýrů. Cílem je navrhnout krásný, funkční a moderní domek a ten návrh pak přetavit do konstrukčních podkladů pro výrobní dělníky. Mobilheim si představte jako klasickou dřevostavbu. Jen je poněkud subtilnější. Tloušťka stěn se nepočítá na desítky centimetrů, ale přesto je izolace naprosto dostačující, aby umožnila pohodlné celoroční užívání. Základem stavby je rámová konstrukce. Tento rám je vyrobený z dřevěných trámků či hliníkových profilů. Mezery mezi těmito prvky jsou vyplněny izolačními deskami. Může jít o polystyren, či kamennou vatu, nebo o jiné specializované materiály.
Do připravených stavebních otvorů jsou vsazeny okna a dveře. Ty vnější jsou izolační. Interiérové jsou pak přizpůsobeny zamýšlenému designu domku. Střešní konstrukce se odizoluje a vybaví se potřebnými foliemi. Navrch přichází lehká střešní krytina. Z vnitřní strany domku jsou instalovány potřebné rozvody a další technologie. Pak se stěny obloží, zpravidla sádrokartonem, který dobře plní svou úlohu a je daleko levnější než třeba překližka. Z venkovní strany se provádí fasádní obklad dle přání zákazníka. Může se jednat o dřevěné palubky nebo třeba o hliníkové panely. V interiéru domku se provedou finalizace podlah a rovněž stěn a stropu. Dá se použít obyčejný nátěr stěn, případně se používají tapety. Z venkovní strany dochází k barevným či impregnačním nátěrům. Výroba mobilního domů je u konce. Zbývá jej naložit a ukotvit na podvozek, dovybavit objednaným nábytkem a může vyrazit na cestu za zákazníkem.